Blogi
Tark mees põues – süda mõistab enam kui aju iial teada võib
Märksõnad: Marina Eberth, süda, südame kuulamine, Südameasjad, südametarkus
„Tänapäeva koolisüsteem tuleb maha põletada! Süütematerjaliks saab kasutada kogu seda mõttetut paberihunnikut, mida riiklik haridussüsteem toodab. Seejärel saame luua uue kasvatussüsteemi, mis põhineb neuroteaduse valdkonnas tehtud kaasaegsetele avastustele südame ja aju seoste alal!“ Selle provokatiivse sõnumiga esines Joseph Chilton Pearce ühel koduõppele pühendatud konverentsil Californias aastal 1997. Pearce on raamatu „Südame-meele maatriks: Kuidas süda õpetab meelt uutmoodi mõtlema“ autor. Ta on aastaid teinud koostööd Südame Matemaatika Instituudiga (Institute of HeartMath), kus viimase 25 aasta jooksul on tehtud avastusi, mis muudavad täielikult meie arusaamu inimesest ja tema arenguvõimalustest.
Süda on tark, sest südamel on aju. John ja Beatrice Lacey avastasid 1970-datel, et südamel on oma närvisüsteem, mille nad nimetasid „südame ajuks“. Südamel on umbes 40 tuhat närvirakku, mis teevad südame ajust sõltumatuks. Süda ei allu automaatselt aju käsklustele vaid tõlgendab ise välisilmast saabuvaid signaale ja reageerib vastavalt inimese emotsionaalsele seisundile. Süda ja aju suhtlevad omavahel kogu aeg, kusjuures süda saadab ajule rohkem infot kui aju südamele. Südamelöögid pole mitte vaid vere pumpamiseks, need on intelligentne keel, mille abil süda jagab korraldusi nii kehale kui ajule. See info mõjutab erinevaid ajukeskusi, eelkõige neid, mis on seotud meie tajude, tunnete ja intuitsiooniga.
Süda annab väge ja tervendab. SMI spetsialistid räägivad palju kooskõlast ehk koherentsusest. Koherentsus on füüsikute termin ja see tähendab lainete võnkumist ühises rütmis. Südamerütmi kooskõla käivitab terve hulga biokeemilisi ja närviprotsesse, mis mõjutavad kõigi organite tööd. Inimesel pruugib vaid paari minuti jooksul südamele keskenduda ja ta saavutab kiiresti seisundi, kus tema erinevad kehaorganid toimivad ühtses rütmis, on omavahel kooskõlas. Kui süda ja aju lähevad sünkrooni, siis see rahustab närvisüsteemi ja lülitab stressireaktsioonid välja. Mida rohkem on kooskõla, seda tugevam on meie immuunsüsteem. Oskuslikult südamele keskendudes saab mõjutada meeleolu, olla rõõmsam ja tervem.
Süda abistab aju ja tõstab sooritusvõimet. Negatiivsed emotsioonid nagu viha, hirm ja ärevus, tekitavad mittekoherentse, korrapäratu südamerütmi. Kui keskenduda südamele ja tuua sinna armastuse, tänulikkuse või hoolimise tunne, muutub südame rütm ühtlasemaks. Mida koherentsem rütm, seda paremini töötab aju. Keskendumisvõime kasvab, oleme loomingulisemad, teeme paremaid otsuseid. Kui oleme kooskõla seisundis, paraneb sooritusvõime, me tegutseme tunduvalt efektiivsemalt.
Süda avab ukse intuitsiooni ja loomingu juurde. Süda on intuitsiooni organ ja intuitsioon on „energeetiline kuld“, kirjutatakse SMI kodulehel. Energeetilise all mõistavad nad meie mõtteid, tundeid ja intuitsiooni, mis on küll olemas, aga nähtamatul kujul, me ei saa neid käega katsuda. Mõistus võib lõputult analüüsida ja olukordi hinnata, nägemata probleemide ja nähtuste sügavamaid tagamaid. Intuitsiooni abil saadud teadmised ületavad kaugelt mõtlemise-arutlemise abiga tehtud järeldusi. Südamele keskendumine viib meid seisundisse, kus loomingulised lahendused tulevad lihtsalt kätte. Kooskõla seisundis leitud intuitiivsed välgatused toovad sügavat iseenda, teiste inimeste, elu ja probleemide mõistmist. SMI teadlased on tõestanud seda, mida rahvatarkus, religioon ja luule on meile alati öelnud: Süda mõistab enam kui aju iial teada võib!
Süda on selgeltnägija. Instituudi tegevjuht R. McCrathy jutustab filmis „The Living Matrix“ ühest katsest. Inimene istus arvuti ees ja vajutas nuppu kohe, kui ta nägi ekraanile tekkinud pilti. Osalejatele näidati ilusaid, harmoonilisi pilte, mis tekitavad kehas rahu ja lõõgastust ning ebameeldivaid asju kujutavaid pilte nagu autoavariis kannatanuid, ründavaid madusid ja muud taolist, mis tekitavad kehas stressireaktsioone. Pilte näidati juhuslikus järjestuses, neid valis välja arvuti. Oluline on teada, et arvuti valis pildi välja vahetult enne selle ekraanile ilmumist, kuid katsealuse keha reageeris juba mõned sekundid enne kui arvuti oli pildi valinud, kusjuures süda oli see organ, mis reageeris esimesena. Oli täiesti võimatu, et katseisik ise või laboritöötaja oleks osanud ennustada, millist tüüpi pilti näidatakse, sest isegi arvuti ei teadnud seda ette. Südame reaktsioon oli kiireim ja signaal, mis ajju saadeti, oli vastavuses pildi emotsionaalse tonaalsusega. Tulemused üllatasid kõiki. Ilmnes, et juurdepääs infoväljale, mida ei piiritle aeg ja ruum, on kõigepealt südamel ja seejärel alles ajul.
Südame ruum on turvapaik. SMI teadlased on tõestanud seda, mida vanad meistrid ammu on teadnud. Mitmete vanade kultuuride vaimsed õpetused on inimesi juhatanud südames asuvasse salapaika, et kuulda hinge sõnumeid ja olla Loojaga ühenduses. Südame ruum on turvaline koht, kus on tingimusteta armastus, mis ei tunne piire, siit leiame alati lohutust, rahu ja rõõmu. Kui laseme südamel end juhtida, läheb kõik tasakaalu. Süda teab täpselt õiget ajastust ja ka teed, mida mööda minna. Süda ühendab vaimu ja keha. Süda aitab ületada hirmu ning valusa eraldatuse tunde. Süda oskab armastada ja armastus ei arvusta – armastus toetab, annab andeks ja aitab meil edeneda. Süda aitab meil liikuda ühtsuse ja terviklikkuse poole.
SMI teaduspõhised, kooskõlaseisundit loovad tehnikad on lihtsad ja tõhusad. Kuna nende mõju on väga kiire – seisundi muutus tekib minuti-paari jooksul – on huvi nende vastu plahvatuslikult kasvanud. Neid kasutavad sportlased, et saada head energeetilist vormi, parandada koordinatsiooni ja reaktsiooniaega, saavutada suuremat kiirust. Neid kasutavad näiteks tippjuhid, politseinikud, tuletõrjujad, et parandada oma sooritusvõimet – mõelda kiiresti, olla keskendunud, reageerida kiiresti ka ekstreemsetes olukordades.
Südame Matemaatika Instituudi visiooniks on ühiskond, kus inimesed elavad kooskõlas iseenda ja teistega ning peavad seetõttu uue südamekeskse põlvkonna kasvatamist väga tähtsaks. SMI spetsialistid on juba aastaid loonud ja katsetanud programme lastele alates lasteaiast kuni gümnaasiumi lõpuni. Jeff Goelitz SMI-st ütleb: “HeartMath rõhutab, et lastele on vaja õpetada lastepäraseid tehnikaid, et selliseid emotsioone nagu viha, ärevus ja hirm, ära tunda ja juhtida. Muidu võivad need emotsioonid põhjustada negatiivset käitumist, näiteks teiste kiusamist.”
Salasõna uuel albumil „Lapse rõõmuks“ on juhendatud meelerännak „Murelikule lohutuseks“, mille loomisel on arvesse võetud SMi teadlaste poolt tehtud avastusi. See meditatsioon õpetab lapsi iseennast aitama ja südamele keskendudes viima end kooskõla seisundisse, mis aitab muredest üle saada ja annab väge igas eluolukorras. Kuula loo katkendit Salasõna e-poes.
- www.HeartMath.org
- Pearce J. C. The Heart-Mind Matrix: How the Heart Can Teach the Mind New Ways to Think, 2012.
Loe ka neid artikleid
Hea tunde päev „Armastusega iseendale“
Hea tunne on igaühe imeline sünniõigus. Sul on õigus tunda end hästi! Hea tunde päev on mõeldud kõigile, kes soovivad pühendada aega iseendale, et uurida lähemalt oma kehas, meeles ja vaimus toimuvat. Endale antud kvaliteetaeg on parim viis hea tunde... Loe edasi →
Meditatsiooniring: Hea tunde õhtud
Hea tunne on igaühe imeline sünniõigus. Sul on õigus tunda end hästi! Koosviibimisel teeme rännakuid läbi oma keha, vaimu ja meele, sest just nii sünnib HEA TUNNE. Hea tunde õhtu praktikad on lihtsad ja mõjusad, jutuajamised on südamest südamesse, siirad... Loe edasi →